WARSZTATY FILMOWE

PROF. DR HAB. INŻ. TOMASZ SAMOSIONEK

profesor zwyczajny PWSFTviT, Wydział operatorski i Realizacji TV, studia w PWSFTviT, dyplom 1989 „Sztuka video w Polsce” pod kierunkiem Józefa Robakowskiego, Politechnika Łódzka (Wydział Chemii 1977-81), dyplom 1981, od 1985 r. praca na Wydziale Operatorskim PWSFTviT. Współpraca z M.. Jahodą, M.. Lewandowskim, W. Sobocińskim, J. Wójcikiem, opieka pedagogiczna etiud szkolnych PWSFTVIT. Praca operatorska przy licznych filmach fabularnych i serialach, kilkanaście widowisk TV, realizacje zdjęciowe filmów dokumentalnych i programów tv, realizacja światła i pracy kamery w widowiskach TV, realizacje teledysków. Współpraca z producentami niezależnymi: Skorpion, Media Kontakt TV, OAK, EuroMedia, AccesGram i reżyserami : Sapiją, R. Nyczką, P. Weychertem, E. Chotomską, K. Wojewódzkim, W. Biedroniem, T. Lengrenem, S. Szlachtyczem, J. Kidawą-Błońskim, K. Magowskim, M Poszwińską. Współpraca z programami telewizji Edukacyjnej, Dziecięcej, Muzycznej, Społecznej, Kulturalnej, Sportowej. Od czerwca 1994 r. współpracownik TVP S.A. w Wydziale Zdjęciowym na stanowisku operatora I kategorii.

Autor ponad 70 filmów dokumentalnych poświęconych sztuce i najnowszej historii Polski. Pełna filmografia na http://www.filmpolski.pl

31 lipca - 4 sierpnia 2019

WARSZTATY FILMOWE

Warsztaty filmowe mają na celu rozwijać postawy twórcze, pasje filmowe i fotograficzne, pobudzać wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość. Uczestnicy dowiedzą się jak pracować z kamerą, oświetleniem czy nagrywać dźwięk. W prosty i ciekawy sposób poznają tajniki sztuki filmowej i podstawowe pojęcia związane z językiem filmowym takie jak: kadrowanie i plany filmowe i ich zastosowanie w praktyce montażowej, podstawy prowadzenia kamery – kompozycja, perspektywa, rytm, kontrast, inscenizacja, rozmowa w kadrze (plan, kontrplan), ruchy kamery (kamera statyczna i z ręki), pojęcie tzw. kamery emocjonalnej, oświetlenie i optyka (źródła światła, natężenie, temperatura barwowa i rodzaje lamp), filtry, statywy, sprzęt zdjęciowy i urządzenia pomocnicze, dokumentacja tematu, scenariusz, montaż - szukanie optymalnej wersji, która najpełniej odda myśl autora, opracowanie dźwiękowe i muzyczne.

W ramach warsztatu przewidziano realizację wspólnej krótkiej, fabularnej etiudy. Części praktycznej towarzyszyć będzie analiza operatorska wybranego filmu fabularnego oraz projekcje filmów o charakterze dydaktycznym.

Warsztaty przygotowują do pracy w pojedynkę lub też w małych ekipach przy realizacji prostych form dokumentalnych: spotkań rodzinnych, zdjęć z podróży, filmików okolicznościowych na poziomie podstawowym. Przygotowują się do samodzielnej pracy realizatora wideo.

Interesuje nas umiejętność zobaczenia rzeczywistości, autorski punkt widzenia, zdolność znalezienia optymalnych środków wyrazu.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now