top of page

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

IMG_1713.JPG

PROF. DR HAB. INŻ. TOMASZ SAMOSIONEK

profesor zwyczajny PWSFTviT, Wydział operatorski i Realizacji TV, studia w PWSFTviT, dyplom 1989 „Sztuka video w Polsce” pod kierunkiem Józefa Robakowskiego, Politechnika Łódzka (Wydział Chemii 1977-81), dyplom 1981, od 1985 r. praca na Wydziale Operatorskim PWSFTviT. Współpraca z M.. Jahodą, M.. Lewandowskim, W. Sobocińskim, J. Wójcikiem, opieka pedagogiczna etiud szkolnych PWSFTVIT. Praca operatorska przy licznych filmach fabularnych i serialach, kilkanaście widowisk TV, realizacje zdjęciowe filmów dokumentalnych i programów tv, realizacja światła i pracy kamery w widowiskach TV, realizacje teledysków. Współpraca z producentami niezależnymi: Skorpion, Media Kontakt TV, OAK, EuroMedia, AccesGram i reżyserami : Sapiją, R. Nyczką, P. Weychertem, E. Chotomską, K. Wojewódzkim, W. Biedroniem, T. Lengrenem, S. Szlachtyczem, J. Kidawą-Błońskim, K. Magowskim, M Poszwińską. Współpraca z programami telewizji Edukacyjnej, Dziecięcej, Muzycznej, Społecznej, Kulturalnej, Sportowej. Od czerwca 1994 r. współpracownik TVP S.A. w Wydziale Zdjęciowym na stanowisku operatora I kategorii.

Autor ponad 70 filmów dokumentalnych poświęconych sztuce i najnowszej historii Polski. Pełna filmografia na http://www.filmpolski.pl

27 -31 lipca  2019

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Warsztaty fotograficzne mają na celu rozwijać postawy twórcze, pasje fotograficzne, pobudzać wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość. Skierowane są do wszystkich entuzjastów rozpoczynających przygodę ze sztuką fotografowania, a także pragnących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Dla osób, które chcą poznać podstawy fotografii i nauczyć się korzystać z posiadanego sprzętu, dla których fotografia jest hobby i sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz dla tych, którzy chcą nauczyć się dokumentować swoje życie, podróże, spotkania rodzinne i inne ważne wydarzenia. Warsztaty przybliżą sposoby wykonania i wiedzę o fotografii portretowej, plenerowej i pejzażowej, reportażowej, dokumentalnej i kreacyjnej. Nacisk zostanie położony na twórcze podejście do fotografii – szukanie inspiracji i ciekawych pomysłów na zdjęcia, a następnie opracowywanie sposobu ich realizacji. 

Program warsztatów pomoże odpowiedzieć na wiele pytań, nurtujących miłośników fotografii np. Czy można fotografować pod słońce i jak to zrobić żeby nie uszkodzić matrycy aparatu?    Dlaczego zdjęcia wychodzą zbyt niebieskie albo zbyt czerwone? Archiwizacja – jak opanować tysiące zdjęć, aby stworzyły przejrzyste archiwum? Techniki prezentacji – jak pokazać zdjęcia tak, by nie zginęły wśród tysięcy innych obrazów widzianych na co dzień?

Uczestnicy w prosty i ciekawy sposób poznają tajniki sztuki fotograficznej i podstawowe pojęcia związane fotografią takie jak: kadrowanie, przestrzeń i perspektywa, kontrast, kompozycja, oświetlenie (lampy, światło, pomiar światła, balans bieli, ekspozycja, migawka, przesłona, czułość – wzajemne relacje), wybór tematu i koncepcja twórcza, wybór fotografowanej postaci (wykonanie portretu w warunkach atelierowych i w plenerze), wybór pleneru (głębia ostrości, ustawienie postaci, zagadnienie podświetlenia, perspektywa), podstawy obróbki cyfrowej.

Temat do wyboru:

a/ światło i cień

b/ refleksy

c/ ta ostatnia niedziela

d/ mój film

e/ oczekiwanie

f/ żyj kolorowo

g/ faktura i światło

h/ tam gdzie wzrok nie sięga

Jeden z dwóch wybranych tematów do wykonania w czerni i bieli.

Wymagany sprzęt: własny aparat cyfrowy lub telefon komórkowy  z funkcją filmowania, która również może służyć do artystycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i uczestniczyć w procesie twórczym.

Mile widziane prace własne.

bottom of page