TEMATYKA WARSZTATU
Przedmiotem szkoleń było słownictwo w zakresie podróży, zwiedzania, hobby oraz słownictwo w zakresie terminologii związanej ze zdrowiem. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się oraz ćwiczyli następujące zagadnienia: formy spędzania czasu wolnego, opowiadanie o swoich zainteresowaniach, kraje, narodowości, waluty, daty, dni tygodnia, pory roku, liczby, w hotelu (rezerwowanie pokoju, dialogi w hotelu), na lotnisku, stacji kolejowej (zakup biletu, rozkład jazdy), zwiedzanie miasta (atrakcje turystyczne, formy transportu), w restauracji (zamawianie posiłków, menu), zakupy (ceny, zakup pamiątek, ubrań), kino i telewizja (rodzaje filmów, kupowanie biletu), literatura, sztuka, prasa, gry towarzyskie, zdrowe odżywianie (piramida żywnościowa), rodzaje diet, witaminy, mikroelementy w diecie, sposoby przygotowywania potraw (sól i cukier), przepisy kulinarne (przygotowanie sałatki), uroda, naturalne kosmetyki (przygotowywanie maseczek na twarz), sport, aktywny wypoczynek, rodzina, przyjaciele, sieci wsparcia społecznego, dom i jego otoczenie, przyroda i zwierzęta, w aptece, w sklepie ze zdrową żywnością, metody relaksacyjne (masaże, kąpiele, ćwiczenia oddechowe), muzyka, wykorzystanie tekstów piosenek do nauki języka.
METODY SZKOLENIA
W obu grupach zastosowane były nietypowe metody nauczania poprzez wszystkie zmysły. Przygotowanie sałatki owocowe i maseczki zaangażowały zmysły: wzroku, smaku oraz węchu. Uczestnicy nauczyli się również kilku piosenek (od tradycyjnych do współczesnych). Wielokrotnie zostały użyte multimedia, różne portale społecznościowe oraz strony internetowe (m.in. YouTube). Osoby biorące udział w szkoleniu, miały okazję obejrzeć filmy i seriale w języku angielskim oraz przejrzeć gazety, magazyny, ulotki itp., które „przyjechały” do nich specjalnie z Wielkiej Brytanii. Uczestnicy nauczyli się relaksować w języku angielskim (ćwiczenia oddechowe – liczenie oraz kolorowanki po angielsku).
Pierwsze spotkanie z angielskim
Uczestniczki uczyły się przestawiać, poznały podstawowe zwroty grzecznościowe i wypełniały formularze. Kolejne godziny upłynęły na prezentacji i ćwiczeniu słownictwa związanego z podróżami, zwiedzaniem, hobby i terminologią zdrowotną.
Sałatka i Maseczka
W trakcie warsztatów zastosowaliśmy nietypowe metody nauczania - poprzez wszystkie zmysły. Przygotowanie sałatki owocowej i maseczki angażowały: wzrok, smak i węch.
Energia płynąca ze słów
Uczestniczkom wyznaczono zadanie - pokolorować i zaprezentować słowa mające pozytywny przekaz, takie jak „WISDOM - mądrość”, HOPE – nadzieja” czy „FRIENDSHIP – przyjaźń”
Kalambury i filmy
Na warsztatach nie zabrakło czasu na gry i filmy. Uczestniczki grały po angielsku w kalambury oraz poznały Hiacyntę Bucket – główną postać serialu „Co Ludzie Powiedzą?”. Miały też okazję zobaczyć krótka relację ze ślubu Księcia Williama i Księżnej Kate.
Relaks po angielsku
Uczestniczki nauczyły się relaksować w języku angielskim. Pomogły w tym ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem liczenia po angielsku oraz niezwykle angażujące kolorowanki z przesłaniem w języku Szekspira.
Piosenki
Uczestniczki nauczyły się również kilku piosenek (tradycyjnych i współczesnych).
Wspólne śpiewanie było okazją do integracji. Zaprezentowana podczas ogniska piosenka finałowa porwała do wspólnej zabawy również uczestników warsztatów rzeźbiarskich.
REZULTATY
Wszyscy uczestnicy warsztatów nauczyli się podstawowych zwrotów komunikacyjnych oraz piosenki finałowej. Warsztaty zwiększyły pewność siebie uczestników w posługiwaniu się językiem obcym, zachęcały do podróży, poznawania nowych ludzi, poszerzania kręgu zainteresowań, wzmocniły umiejętności pracy w grupie, zwiększyły wiarę w siebie i ukierunkowanie na samorozwój. Zajęcia pomogły zapoznać się z różnorodnymi, niestandardowymi metodami nauczania języka obcego oraz się technikami ułatwiającymi zapamiętywanie (mnemotechnikami).
Warsztaty pozwoliły „zanurzyć się” uczestnikom w języku angielskim oraz stały się zachętą do aktywnego organizowania sobie czasu wolnego, do myślenia o przyszłości, nowych zainteresowaniach, zwiedzaniu świata, a dla wielu z uczestników również zachętą do kontynuowania nauki.